130. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výsledky soutěže NG Nature Photographer of the Year, výbornou přednášku o vizuálním designu fotografie, zajímavé video o tom, jak napodobit styl jiného fotografa, velmi poučný vhled do toho, co při focení lidí s výsledkem udělají oči a směr pohledu portrétovaného, a mnoho dalšího.

Dnešní vydání je posledním v tomto roce. Přeji všem čtenářům příjemné vánoční svátky a úspěšný nový rok 2018!

Michal Krause

P. S. Jako malý vánoční dárek nabízím po celý prosinec mé e–knihy Capture One efektivně a Lightroom efektivně s 25% slevou.

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže NG Nature Photographer of the Year 2017

National Geographic pořádá několik fotografických soutěží a jednou z nich je i Nature Photographer of the Year, jejíž výsledky pro rok 2017 byly nedávno vyhlášeny. Soutěžilo se v kategoriích wildlife, krajina, letecká a podvodní fotografie a své favority vybírala porota i veřejnost. Dohromady je to pěkná hromádka snímků, mezi nimiž některé opravdu vyčnívají. Při procházení galerie pozor na to, že za oceněnými fotografiemi plynule přejdete na procházení průběžných vítězů jednotlivých kol pořádaných každý týden po celý rok (byť samozřejmě i zde můžete ve své inspiraci pokračovat).


Bridging the gap – propojení klasického umění a fotografie (video)

Dalším z těch delších videí, které podle mě stojí za shlédnutí, je přednáška Bridging the gap, v němž fotograf a sochař Adam Marelli vysvětluje (podobně, jako nedávno zde uvedená Eileen Rafferty) základní stavební prvky obrazu – vizuální jazyk, jeho „gramatiku“ a způsoby uplatnění v praktické fotografii. Jednotlivé principy jsou demonstrovány na ukázkových fotografiích úspěšných fotografů, ale také třeba na dílech klasických mistrů malířů. Pokud si najdete necelou hodinku a půl, opět mohu velmi doporučit – třeba na nadcházející dlouhé zimní večery :)


Jak napodobit cizí styl aneb portrét podle Seana Archera (video)

Napodobení cizího stylu nemá být podle mého názoru být konečnou metou žádného fotografa, ale zároveň si myslím, že má své opodstatnění v určité fázi zlepšování vlastních fotografických dovedností. Proto mě zaujalo video Irene Rudnyk, která předvádí svůj postup, jak napodobit portréty Seana Archera – úspěšného ruského fotografa (Sean Archer je pseudonym). Hlavním důvodem, proč se nakonec z toho videa stal záznam v hlavní části vydání ne jen odkaz v sekci Krátce je, že Irene podrobně vysvětluje, jak získala o autorově práci více informací, a kombinuje tyto postřehy se svými zkušenostmi, což je zajímavé sledovat. Samotné fotografie navíc vznikají v podstatě v domácích podmínkách bez potřeby dražšího vybavení a techniky (Irene sice používá fullframe zrcadlovku s poměrně drahým portrétním objektivem, ale stejně zde poslouží třeba i levný objektiv 50 mm F/1,8 na cropu – ostatně, sám Sean fotí i na formát Micro Four Thirds). Pokud vás zajímá celý proces napodobení stylu až po výslednou fotografii, mrkněte i na druhé, tentokrát již ovšem znatelně delší video o postprodukci, která v tomto případě hraje značnou roli.


Kam směřovat pohledy portrétovaných a proč (video)

Velmi zajímavé devítiminutové video fotografa Mitchella Kanashkeviche se věnuje vlivu směru pohledu fotografované osoby na celkové vyznění portrétu. Podobné rady považuji (hned po zvládnutí nejzákladnějších dovedností a práce s fotoaparátem) za mnohem přínosnější, než stokrát opakované debaty o hloubce ostrosti či kompozičních pravidlech (o žabomyších válkách ohledně techniky ani nemluvě), protože s jejich pomocí lze lépe vyprávět příběhy fotografovaných lidí. Mitchell se věnuje zejména cestovatelskému portrétu, ale jeho postřehy lze nepochybně využít i v aranžované fotografii.

Krátce

Vítězné fotografie v soutěži Comedy Wildlife Photography Awards, aneb trochu humoru neškodí (i když mám pocit, že tohle téma rychle vyčpí) ・ Nástroj pro správu a zpracování RAW fotografií Capture One Pro vyšel ve verzi 11 a já jsem pro Paladix sepsal, jaké přináší novinky. Mimochodem, nyní je dočasně možné upgradovat na verzi 11 i z verze 8 (normálně je upgrade možný nejvýše ob jednu verzi) ・ A když už jsme u novinek ze světa fotografických editorů, nové verze se před časem dočkal i Luminar, který patří podle mě mezi velmi nadějné projekty, které se vyplatí sledovat. Do konce roku si jej můžete pořídit za zvýhodněnou cenu 69 eur a s kupónem LF10 pak ještě o 10 EUR levněji (slevový kód platí i na upgrade a také v akci na HDR software Aurora) ・ A do třetice k zajímavým softwarovým nástrojům: až do 5. ledna je o 20 % zlevněn i editor Affinity Photo, o kterém rovněž píši pro Paladix ・ Nejznámější meteorické roje už jsou sice za námi, ale jelikož řada z nich se periodicky opakuje, neškodí se na další rok připravit podle návodu jak fotit a zpracovat fotografie meteorických rojů – respektive podle jeho první částí, ta druhá je teprve v přípravě (článek a video) ・ Jestliže Irene Rudnyk o kousek výše napodobovala cizí styl v domácích podmínkách, pak Karl Taylor ukazuje, jak se něco podobného dělá s velkou produkcí – cílem nebylo nic menšího, než zkusit znovu nafotit ikonickou fotografii Dali Atomicus (video) ・ Pár rad pro začátečníky v oboru fotografování tance ・ Jak fotit hvězdy ve městě poradí Elia Locardi – článek doprovází poměrně zdlouhavé video, protože jde o záznam ze zákulisí natáčení obsáhlejšího kurzu, takže doporučuji občas přetáčet. Mimochodem, Elia v lednu dorazí do Prahy a bude tu mít workshop ・ Nejlepší fotografické produkty roku 2017 dle DPreview ・ Sean Tucker mluví o svém specifickém přístupu ke street fotografii a jako vždy je to zajímavé a poučné video ・ Odrazná deska Westcott Omega 360 umožňuje otevření otvoru uprostřed, což zajímavě rozšiřuje její možnosti (video) ・ K překvapení všech Annie Leibovitz vytvořila online kurz fotografování – stalo se tak vůbec poprvé a neméně překvapivá je i jeho příznivá cena 90 dolarů ・ Solidní úvod do fotografování automobilů z pohledu komerční/reklamní fotografie ・ Zajímavý článek o vzniku obřího panoramatu New Yorku zachycujícího přechod noci v den – kromě poutavé fotografie text obsahuje i dost praktických informací o celém postupu.