189. vydání

(Ne)pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme civilní, ale přesto poutavé fotografie architektury, hutnou atmosféru v nočních snímcích obyčejných domů, hravé aranžované portréty, květiny, které voda proměnila na olejomalbu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Sean Conboy – fotografie architektury

Na Sean Conboye jsem narazil ve videu Karla Taylora, které odkazuji níže v sekci Krátce. Je to autor, který se věnuje komerční fotografie se zaměřením na architekturu, a mě zaujalo, že se typicky jedná o pojetí, v němž jde spíše o realističnost a jistou civilnost, ovšem samozřejmě s cílem zdůraznit kvalitu či estetičnost dané stavby. Většinou u něj proto spíše nenarazíte například na dlouhé expozice nebo kontrastní černobílé snímky, které bývají v tomto žánru v současnosti oblíbené. Za zmínku stojí také fakt, že rovným dílem fotí interiéry i exteriéry a většinou se nejedná o solitérní snímky, ale o projekty, v nichž se případně i kombinuje obojí.


Atmosféra ve fotografiích Todda Hida

Od Seana Conboye vede přes architekturu zkratka i k dalšímu fotografovi, kterým je Todd Hido. Ovšem spíše než skutečné propojení je to onen pověstný oslí můstek, protože i když Hido fotí (mimo jiné) také domy, fotografie z jeho projektu Homes at night nemohou být odlišnější. V tomto případě se nejedná o architekturu samotnou, ale o subjektivní dokument, jehož specifickou náladu nelze přehlédnout. Že jde o domy (nebo spíš domovy) focené v noci nám prozradil už název projektu, ale nijak vás to nepřipraví na to, co od fotografií můžete čekat. Ačkoliv se v domech obvykle svítí, atmosféra opuštěnosti zdůrazněná absencí lidí i jakých kolik náznaků života za okny by se dala krájet. Skoro až distopické vyznění dotváří i barevné podání a nezřídka i počasí, v němž fotografie vznikaly. Domy asi osobně fotit nebudu, ale zachytit něco s takovou atmosférou bych si přál. Todd Hido se samozřejmě věnuje i jiným motivům, takže doporučuji projít si celé jeho portfolio. Nicméně i když fotí lidi nebo interiéry, očekávejte podobné vyznění.


Hravé portréty

Od poněkud znepokojivé tvorby Todda Hida se přesuneme k něčemu naprosto optimistickému. Tvůrčí duo Anna Devís a Daniel Rueda fotí stylizované a hravé situace, jejichž hlavním motivem je hra s prostředím. Z nedostatku terminologie je nazývám portréty, protože v nich je vždy přítomen člověk (obvykle jeden či oba autoři), ale jedná se spíše o důsledně aranžované scény, kde hlavní roli hraje nápad či vtip a k tomu patřičné kulisy, rekvizity i oblečení. Pro mě to asi není něco, co bych chtěl jako divák konzumovat v neomezeném množství, ovšem zajímavý výlet trochu jinam to pro mě rozhodně byl. A nemohu neobdivovat, s jakým nadšením a tvořivostí se oba autoři pouštějí do dalších a dalších nápadů. Hlavní odkazy vedou na profil Anny, ten Danielův najdete zde.


Květiny pod vodou připomínající olejomalbu

Že věci pod vodou mohou vypadat dost jinak než na suchu tady neřešíme poprvé. Fotografka Barbara Cole fotí s vodou a pod vodou často, ale obvykle jsou jejím motivem lidé. Covidové odloučení ji nasměrovalo k novým experimentům, takže ponořila pod hladinu květiny a výsledkem jsou fotografie, které velmi připomínají olejomalbu. Pokud se mohu vyjádřit za sebe, tak to byla odbočka inspirativní a stála za to.

Krátce

Zajímavé zamyšlení nad kompozicí v krajinářské fotografii z pohledu vyprávění určitého příběhu (video) ・ Několik tipů pro focení osob s brýlemi (video) ・ Fotografie, které můžete pořídit jenom vy, aneb video o tom, že zajímavé věci jde vyfotit v těsné blízkosti místa, kde žijete ・ Pro technicky orientované zvídavé uživatele je určen článek plný interaktivních pomůcek vysvětlujících detaily fungování fotoaparátů a objektivů. ・ Velmi zajímavá modifikace filmových fotoaparátů pro panoramatickou fotografii – jedná se o velmi kvalitní a současně citelně levnější alternativu k Hasselbladu XPan ・ Jak na míchání světla svíček a externího blesku při zachování atmosféry vysvětluje Gavin Hoey (video) ・ Odlišný pohled na kompozici produktové fotografie v krátkém videu Karla Taylora, který říká: komponujte tak, abyste udrželi pozornost diváka ve fotografii ・ A ještě jednou Karl Taylor – i když vlastně ne tak docela: v dalším videu je jen prostředníkem, který předává dál zajímavé tipy od pěti jiných skvělých fotografů. ・ Povedený seznam zajímavých fotografických knih, které vyšly v roce 2020 ・ Něco málo inspirace k focení Mléčné dráhy, Měsíce a Slunce (u něj opatrně, ať si neublížíte nebo neponičíte fotoaparát) z galerie soutěže Photopills Awards. A proč právě tyto objekty naší oblohy? Photopills je skvělá aplikace pro mobilní telefony a tablety, která vám pomůže naplánovat jejich focení.