79. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme portréty s obřími rekvizitami bez photoshopování, využití masek při svícení scény, humor ve fotografii, pár rad k focení na koncertech, jedno opravdu výpravné předsvatební focení a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Portréty se skutečnými obřími rekvizitami (portrét, projekt)

Snových až surreálných portrétů s neobvyklými rekvizitami jsem tu už odkazoval pěknou řádku, ale projekt Alexandry Cameron mě zaujal tím, že si autorka se základními prvky scény poradila bez dodatečných digitálních triků. Její série portrétů GIANT, v níž hrají hlavní roli neobvykle velké rekvizity, které jako by se do našeho světa dostaly z pohádkové říše obrů, staví na skutečných předmětech, které byly pro každý jednotlivý záběr vytvořeny. Žádné hrátky s Photoshopem ani perspektivou, zkrátka opravdu velké konve, štětce, lampy nebo plyšoví medvídci. Už jenom za odhodlání nafotit sérii tímto způsobem si zaslouží zmínku a navíc si myslím, že jde o povedené fotografie.


Využití masek před světly (svícení, inspirace)

Nám již dobře známý Nick Fancher představil další z technik svícení portrétů – tentokrát se zaměřil na masky před světla, kterým se též říká gobo. V tomto případě možná maska zcela nenaplňuje to, co si pod označením gobo obvykle představujeme, protože Fancher pracuje s nekonkrétní maskou umístěnou kamsi do prostoru mezi světlo a objekt, ale podstatný je spíš výsledek, a ten je určitě zajímavý. K výrobě masky byla použita fólie Cinefoil s vyřezanými pruhy, ale experimentovat se dá i s jinými materiály. Ostatně, v druhé polovině článku se autor věnuje variantě, kdy funkci masky splní něco, co se ve scéně přirozené nachází – například pletivový plot nebo rostlina v květináči.


Zack Seckler – humor ve fotografii (humor)

Fotografie může být smrtelně vážná, ale stejně tak může zachycovat i scény, které nás pobaví či rozesmějí. Zack Seckler si vybral právě tento přístup a tvoří fotografie humorné. Pomáhá si přitom digitálními triky, ale za každou fotografií stojí promyšlený nápad, což je třeba ocenit. Za nápadem navíc nezaostává ani provedení, takže pro mě osobně byla radost probírat se jeho snímky – doufám tedy, že pobaví i vás.


Temné umění koncertní fotografie (koncertní fotografie)

Nadpis, který jsem přímo převzal z původního článku, neodkazuje k temné magii a tajným naukám, ale k faktu, že koncerty se z fotografického hlediska často odehrávají v šeru až tmě. Fotografka Sarah Arnold se ve svém textu o focení koncertů věnuje nejenom tomu, jak se vypořádat s těmito ztíženými podmínkami, ale také řadě dalších aspektů, jako je komunikace s kapelami, akreditace, plánování focení, technika a podobně. Nejedná se pravděpodobně o rady, které by se nedaly dohledat i jinde, ale zde jsou pěkně pohromadě a postavené přímo na praxi fotografky, která tímto způsobem pracuje – a to se vždy cení.


Výpravné předsvatební fotografování (svatební fotografie)

Používání slova epický v názvu článku vede na fotografických serverech většinou k vášnivé diskusi zcela mimo téma článku, ale myslím, že k předsvatebnímu focení Sailse Chonga ze studia NEXT-IMAGE se toto označení docela dobře hodí – přinejmenším z hlediska produkce, která obsahuje mimo jiné komparsisty, lodě, výbuchy v ulicích a řadu dalších náročných postupů. To samo o sobě nemusí nutně znamenat kvalitní výsledek, ale Sails Chong zjevně svou práci umí. Osobně si s dobrou svatební fotografií spojuji spíše autentické emoce než obdobnou stylizaci, ale tady je jasným cílem určitý záměr, proti němuž nelze rozhodně nic namítat. A z hlediska inspirace najdete při pozorném sledování obou videí řadu nápadů a postupů, které můžete snadno aplikovat i s mnohem konzervativnějším rozpočtem, než jaký lze vytušit v pozadí zmíněného focení.

Krátce

Slibně vyhlížející videokurz fotografování luxusních nemovitostí určený pro vážené zájemce o tento obor. Ukázky jsou přesvědčivé, cena ovšem spíše vyšší: potenciální studenti si musí připravit 300 dolarů. Od stejného autora existuje i obecněji zaměřený kurz ・ Profesor Stanfordské univerzity zpřístupnil kurz digitální fotografie online zdarma (web má ovšem poněkud potíže s obsloužením až nečekaně vysokého zájmu uživatelů) ・ Velkoformátový fotoaparát z garážového „šrotu“ – značně atypická konstrukce, která staví na principu camery obscury s projekcí obrazu ve velkém formátu a jeho následném záznamu digitální zrcadlovkou. Rozhodně zajímavé provedení i výsledky ・ Malování světlem nemusí být jen prostředek k vytvoření fotografie, ale také zcela svébytné umění, jak dokazuje tento videospot k představení luxusního vozu Infinity Q30, který vytvořil umělec Patrick Rochon ・ Návod na stavbu jednoduchého kamerového pojezdu (dolly) ・ Hezké vysvětlení, jak fungují čočky a proč jich je v objektivu několik ・ Proč je důležité zkoušet při focení nové věci ・ Ukázka změny nálady studiové fotografie s použitím barevných filtrů na zadním světle