59. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu – tentokrát o něco kratší, protože jsem na cestách za fotografií, ale snad i tak zajímavý. Dnes tu máme jednu cestu se Sony RX1R II, výlet do historie Číny, dětství bez moderních technologií nebo kolibříky opravdu zblízka.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Se Sony RX1R II Filipínami a Indií (reportáž, cestovatelská fotografie)

Něco mezi recenzí a reportáží je článek Garyho Tysona, který vzal fullframe kompakt Sony RX1R II na svou cestu po Filipínách a Indii. Článek je užitečný pro potenciální zájemce o tento fotoaparát, ale z našeho pohledu je asi zajímavější tím, že obsahuje množství povedených reportážních a cestovatelských fotografií. Poslouží také jako dobrá ukázka toho, co se dá nafotit s jedním pevným objektivem s ohniskovou vzdáleností 35 mm.


Cestování v čase – Čína kdysi a nyní (dokument)

Dheera Venkatraman nasbíral řadu historických fotografií z Číny a posléze tato místa navštívil a vyfotografoval dnes. Podobných dokumentů typu dříve a nyní samozřejmě vzniká spousta a myšlenka samotná není ničím příliš převratná, nicméně v tomto případě jí hodně pomáhá dramatický vývoj, kterým Čína prošla a stále prochází.


Fotografie dětství bez moderních technologií (portrét)

Fotografka Niki Boon žije se svou rodinou bez moderních technologických vymožeností na Novém Zélandu. Tento životní styl, který si zvolili, dokumentuje prostřednictvím fotografií svých dětí a jejich her, které jako by dnes už z dětského světa mizely. Debata o tom, jestli žít jako Niki a její rodina nebo hledat pro své děti jiné cesty, by bezpochyby byla plamenná a nekonečná. O kvalitě jejích fotografií ovšem dle mého názoru není třeba dlouze diskutovat – jsou zkrátka skvělé. Zbývá vyřešit jedinou záhadu – jak se bez moderních technologií dají fotografie publikovat na Instagramu? :)


Kolibříci zblízka aneb z našeho dvorku (zvířata)

Kolibříci jsou jedni z nejkrásnějších ptáků, ale řada jejich fotografií si je podobná jako vejce vejci – typicky je to kolibřík v letu u květu. Nechci naprosto snižovat práci, která je za takovými snímky. Píšu to jen proto, abych zdůraznil, jakou radost mám pokaždé, když někdo nafotí tyto létající drahokamy trochu jinak. Třeba jako Tracy Johnson, která se rozhodla, že bude fotografovat kolibříky hodně zblízka – dalo by se říct v detailu – a to prosím pěkně v letu. Je třeba přiznat, že aby toho dosáhla, využívá krmítka, což nemusí každému vyhovovat, ale speciálně u kolibříků je to dosti běžná praxe. Ani tak samozřejmě není snadné pořídit kvalitní a ostrou fotografii, ale Tracy pomáhá, že má kolibříky doslova na dvorku a údajně se jim věnuje prakticky denně. Šťastná to žena :)

Krátce

Že jsou profesionální objektivy drahé nikoho nezaskočí – jejich výroba i použité materiály jsou zkrátka nákladnější. Ale co takhle profesionální a drahé dírky pro dírkové komory? Zero Optik je vyrábí pro filmařské účely a zaplatíte za ně v předobjednávce 1 300 dolarů! ・ Neobjevuje se to poprvé, ale tentokrát se prý už skutečně blížíme ukládání dat do DNA ・ Na 500px občas vyjde článek s informacemi o vzniku a úpravách konkrétní úspěšné fotografie. Tentokrát šlo o poutavý východ slunce ・ Podobné ukázky zpracování jedné fotografie mimochodem publikuje v poslední době také Scott Kelby ・ Další samodomo stroj na déšť ・ Fotografie jednoho zvláštního nočního klubu z Paříže 20. let ・ Jak přidat stativový závit skoro na cokoliv ・ A zase ty vlny