57. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Dan Vojtěch – focení Flying Bulls s blesky v kabinách letadel (sportovní fotografie)

Práce Dana Vojtěcha z poslední doby jsou jen těžko napodobitelné, protože asi málokdo z nás se dostane například do kokpitu akrobatického letounu řízeného špičkovým pilotem a ještě k tomu bude moci do ostatních letadel skupiny umístit blesky pro nasvícení ostatních letadel ve formací. Každopádně výsledek tohoto neobvyklého fotografického experimentu stojí i tak za shlédnutí, a to včetně videa, které během připrav vzniklo.


Před a po – pohled na úpravy fotografií jednoho autora (postprodukce)

Fotograf Peter Stewart, který slaví se svými snímky poměrně solidní úspěchy na sociálních sítích, prokázal nezvyklou otevřenost, když publikoval ukázky fotografií před a po úpravě, a to včetně poměrně podrobných informací o tom, jaké úpravy provedl. Jeho odvahu je třeba ocenit o to víc, že se nevyhýbá ani razantním úpravám, jako je přidávání paprsků světla nebo výměna oblohy, což obvykle u části diváků vzbudí určitou míru nevole. Ani nemusím otevírat diskusi pod článkem, abych uhádl, že dojde na debatu, co ještě je a co není fotografie. Můj osobní názor je, že když se podobné úpravy přiznají a „nevaří se okolo slovní omáčka“, jde zkrátka o jeden ze způsobů výtvarného vyjádření a otázkou je jen jeho kvalita.


Kuba očima svatebního fotografa (street fotografie)

Jednu dobu se to zde hemžilo street fotografiemi, ale v poslední době se tento žánr z Lepších fotek trochu vytratil, takže jsem docela rád, že mi pod ruku přišel článek o tom, jak to může dopadnout, když do ulic vyrazí svatební fotograf. Ross Harvey se vydal na dvoutýdenní fotografování reportáže z Kuby a musím říct, že svatby nejsou jediným žánrem, kde odvádí skvělou práci. Jeho snímky potvrzují vynikající oko na zajímavé situace a – což musím zvlášť ocenit – obejde se přitom bez obvyklých rekvizit a klišé, kterými jsou v případě Kuby například stará americká auta nebo starší dámy kouřící doutníky :)


Osm tipů pro lepší reportážní portréty v přirozeném světle (portrét)

Reportážní portrét je samostatný subžánr, který pracuje s portrétovanou osobou v jejím přirozeném prostředí a využívá jej jako součást příběhu, který snímky vyprávějí. Fotograf Drew Hopper sepsal osm tipů pro focení reportážního portrétu, které by se vám mohly hodit, pokud vás tento fotografický obor láká. Tedy, abych byl přesnější, těch tipů k focení je vlastně jen sedm, protože osmý tip doporučuje, abyste používali smlouvu model release, ale i tak stojí článek za přečtení. Navíc ho doplňují pěkné fotografie.


Jak je důležité míti stylistu – neuvěřitelné proměny žen (styl)

Není pochyb o tom, že při studiovém focení bývá dobrý stylista velmi důležitým členem týmu, který může zásadním způsobem posunout výsledné fotografie na zcela jinou úroveň. Konstantin Bogomolov, který se tomuto oboru věnuje v Lotyšsku, tvrdí, že každá žena má v sobě královnu, kterou je třeba jen najít a ukázat světu. Když se díváte na výsledky jeho práce, nejednou si nejspíš pomyslíte, jestli se vůbec díváte na fotografiích před a po na jednu a tu samou osobou. Pokud nejde o sofistikovaný podvrh, tak nezbývá než konstatovat, že tento člověk má neuvěřitelný talent.

Krátce

Spor o to, jestli amatéři s cenově dostupnou a přitom solidní technikou berou práci profesionálům, není až otázkou dneška – řešila se už v roce 1887! ・ Papírový difuzér na blesk pro makrofotografii ・ Pěkné video, které vysvětluje 8 nejčastějších příčin špatně zaostřených fotografií a jak jim předcházet ・ Je Kodak Tri-X nejlepší černobílý film všech dob? ・ NASA poskytla zdarma téměř 3 miliony satelitních fotografií povrchu Země ・ Krásný animovaný film vytvořený ze starých fotografií ・ Brazilský fotograf provedl zásadní experiment – portrétoval své přátele střízlivé a po jedné, dvou a třech sklenkách vína. Podle výsledků bych řekl, že ta jedna by se mohla stát standardní fotografickou technikou :)