173. vydání

V poslední době trochu méně pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme tipy pro fotografování abstraktní krajiny, neobvyklý pohled shora na obří skleníky, zajímavě pojaté fotografie ptáků, tajemné stromy Fanalu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tipy pro fotografování abstraktní krajiny

Abstraktní přístup k fotografii, který se nezajímá o zachycení reality, ale naopak pracuje spíše s tvary, světlem a stíny tak, aby původní podstata objektu zůstala skryta, může být vaším primárním záměrem, i cestou jak ozvláštnit portfolio a nebo třeba fotografovat zajímavě všední či všeobecně známé motivy. Jak najít abstraktní motivy v krajinářské fotografii radí ve svém článku Albert Dros, který není v Lepších fotkách žádným nováčkem (dříve). Jako vždy v jeho případě text výborně ilustrují připojené fotografie. Při jejich prohlížení ovšem nezapomeňte, že podobné motivy leckdy potřebují i výraznější úpravy v postprodukci.


Tom Hegen – Skleníky

Fotograf Tom Hegen ve své sérii Skleníky pořizuje vizuálně atraktivní letecké snímky skleníků v Nizozemsku. Nejde ale přitom jen o poutavé fotografie, ale také o širší kontext. Pěstování plodin pro 7 miliard lidí – a v budoucnu pro ještě větší počet – je a bude výzvou. Jednou z cest mohou být právě skleníky, které s pomocí techniky udržují celoročně ideální podmínky od světla přes vlhkost až po teplotu a dosahují tak dvojnásobného výnosu oproti klasickým farmám. Daní za to je samozřejmě spotřeba energie, nárůst dopravy, neboť si zvykáme na to, že jahodu si můžeme vychutnat kdykoliv po celý rok, a v neposlední řadě nárůst světelného smogu. Právě tento poslední dopad je z fotografií velmi zřejmý.


Ptáci ve fotografiích Jana Wegenera

Na Jana Wegenera jsem narazil prostřednictvím jeho YouTube kanálu. U videa, v němž popisuje své tipy pro focení opeřených obyvatel živočišné říše, jsem nějakou dobu přemýšlel, jestli to poněkud nepřehání s bleskem. Teprve po shlédnutí jsem se více ponořil do jeho ptačích galerií a pochopil jsem, že je to promyšlený vizuální záměr. Jan si velmi pečlivě vybírá prostředí, v němž chce daného ptáka fotografovat, a právě kombinací kompozice, pozadí a blesku vytváří fotografie, které připomínají malířské techniky. Současným trendům ve wildlife fotografii se tento přístup nepochybně vymyká, ale tím jej právě činí zajímavým.


Tajemné stromy Fanalu

Fanal je oblíbená oblast portugalského ostrova Madeira, jejímž hlavním symbolem jsou výrazné stromy s poněkud odrazujícím názvem obaleň páchnoucí. Fotografie nám neprozradí, jestli mají své jméno právem, ale rozhodně ukazují, že jde o poutavý námět. Zvláště, pokud jej někdo zpracuje tak působivě jako Michael Schlegel – ten se nespokojil jen s výraznými tvary těchto stromů, ale využil také mlhy, které jsou na náhorních plošinách Madeiry poměrně časté, k vytvoření hutné atmosféry. Černobílé provedení pak jen ještě více posouvá přírodní motiv k zjednodušené, místy až abstraktní prezentaci.

Krátce

Opravdu moc pěkný kutilský příspěvek o tom, jak si vyrobit širokoúhlý makroobjektiv ・ Správce kanadské národní domény .ca si hezky střílí ze stereotypů o Kanaďanech a tak trochu i ze strojených fotobankových fotografií prostřednictvím své vlastní speciální fotobanky. Nechybí strojené úsměvy i dramatické grafy, dřevorubci i losi, hokejistky i javorový syrup. Distracted boy v kanadské verzi included :) ・ Vtipný projekt otce, který během prvních 52 týdnu života svého syna vytvořil 52 „filmových“ plakátů ・ Na YouTube najdete spoustu užitečných návodů, ale většina z nich řeší jen střípky celé problematiky. Proto je poměrně neobvyklým zjevem počin fotografa Taylora Jacksona, který připravil více než tříhodinový kompletní tutoriál k cestovatelské a krajinářské fotografii, který navíc doplňují presety a RAW soubory ke stažení. To vše je dostupné zdarma. ・ Videa Gavina Hoeyho patří k těm, která obvykle shlédnu celá. Platí to i o dvou ukázkách, jak vytvořit v malém studio specifickou náladu fotografií – v prvním případě jde o halloweenský portrét čarodějky, v druhém pak o zasněný portrét v teplých odstínech ・ Užitečný článek o možnostech, jak se zlepšit ve street fotografii – všech 11 tipů doprovázejí kvalitní fotografie, které jejich uplatnění dobře demonstrují.