173. vydání

V poslední době trochu méně pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme tipy pro fotografování abstraktní krajiny, neobvyklý pohled shora na obří skleníky, zajímavě pojaté fotografie ptáků, tajemné stromy Fanalu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tipy pro fotografování abstraktní krajiny

Abstraktní přístup k fotografii, který se nezajímá o zachycení reality, ale naopak pracuje spíše s tvary, světlem a stíny tak, aby původní podstata objektu zůstala skryta, může být vaším primárním záměrem, i cestou jak ozvláštnit portfolio a nebo třeba fotografovat zajímavě všední či všeobecně známé motivy. Jak najít abstraktní motivy v krajinářské fotografii radí ve svém článku Albert Dros, který není v Lepších fotkách žádným nováčkem (dříve). Jako vždy v jeho případě text výborně ilustrují připojené fotografie. Při jejich prohlížení ovšem nezapomeňte, že podobné motivy leckdy potřebují i výraznější úpravy v postprodukci.

Černý písek na islandské pláži (© Albert Dros)

Černý písek na islandské pláži (© Albert Dros)


Tom Hegen – Skleníky

Fotograf Tom Hegen ve své sérii Skleníky pořizuje vizuálně atraktivní letecké snímky skleníků v Nizozemsku. Nejde ale přitom jen o poutavé fotografie, ale také o širší kontext. Pěstování plodin pro 7 miliard lidí – a v budoucnu pro ještě větší počet – je a bude výzvou. Jednou z cest mohou být právě skleníky, které s pomocí techniky udržují celoročně ideální podmínky od světla přes vlhkost až po teplotu a dosahují tak dvojnásobného výnosu oproti klasickým farmám. Daní za to je samozřejmě spotřeba energie, nárůst dopravy, neboť si zvykáme na to, že jahodu si můžeme vychutnat kdykoliv po celý rok, a v neposlední řadě nárůst světelného smogu. Právě tento poslední dopad je z fotografií velmi zřejmý.

The Greenhouse Series (© Tom Hegen)

The Greenhouse Series (© Tom Hegen)


Ptáci ve fotografiích Jana Wegenera

Na Jana Wegenera jsem narazil prostřednictvím jeho YouTube kanálu. U videa, v němž popisuje své tipy pro focení opeřených obyvatel živočišné říše, jsem nějakou dobu přemýšlel, jestli to poněkud nepřehání s bleskem. Teprve po shlédnutí jsem se více ponořil do jeho ptačích galerií a pochopil jsem, že je to promyšlený vizuální záměr. Jan si velmi pečlivě vybírá prostředí, v němž chce daného ptáka fotografovat, a právě kombinací kompozice, pozadí a blesku vytváří fotografie, které připomínají malířské techniky. Současným trendům ve wildlife fotografii se tento přístup nepochybně vymyká, ale tím jej právě činí zajímavým.

Pávík australasijský (© Jan Wegener)

Pávík australasijský (© Jan Wegener)


Tajemné stromy Fanalu

Fanal je oblíbená oblast portugalského ostrova Madeira, jejímž hlavním symbolem jsou výrazné stromy s poněkud odrazujícím názvem obaleň páchnoucí. Fotografie nám neprozradí, jestli mají své jméno právem, ale rozhodně ukazují, že jde o poutavý námět. Zvláště, pokud jej někdo zpracuje tak působivě jako Michael Schlegel – ten se nespokojil jen s výraznými tvary těchto stromů, ale využil také mlhy, které jsou na náhorních plošinách Madeiry poměrně časté, k vytvoření hutné atmosféry. Černobílé provedení pak jen ještě více posouvá přírodní motiv k zjednodušené, místy až abstraktní prezentaci.

Fanal (© Michael Schlegel)

Fanal (© Michael Schlegel)

Krátce

Opravdu moc pěkný kutilský příspěvek o tom, jak si vyrobit širokoúhlý makroobjektiv ・ Správce kanadské národní domény .ca si hezky střílí ze stereotypů o Kanaďanech a tak trochu i ze strojených fotobankových fotografií prostřednictvím své vlastní speciální fotobanky. Nechybí strojené úsměvy i dramatické grafy, dřevorubci i losi, hokejistky i javorový syrup. Distracted boy v kanadské verzi included :) ・ Vtipný projekt otce, který během prvních 52 týdnu života svého syna vytvořil 52 „filmových“ plakátů ・ Na YouTube najdete spoustu užitečných návodů, ale většina z nich řeší jen střípky celé problematiky. Proto je poměrně neobvyklým zjevem počin fotografa Taylora Jacksona, který připravil více než tříhodinový kompletní tutoriál k cestovatelské a krajinářské fotografii, který navíc doplňují presety a RAW soubory ke stažení. To vše je dostupné zdarma. ・ Videa Gavina Hoeyho patří k těm, která obvykle shlédnu celá. Platí to i o dvou ukázkách, jak vytvořit v malém studio specifickou náladu fotografií – v prvním případě jde o halloweenský portrét čarodějky, v druhém pak o zasněný portrét v teplých odstínech ・ Užitečný článek o možnostech, jak se zlepšit ve street fotografii – všech 11 tipů doprovázejí kvalitní fotografie, které jejich uplatnění dobře demonstrují.

Jeden z tipů pro zlepšení vašich fotografií z ulic zní: probuďte zvědavost a nechte některé otázky bez odpovědi. Myslím, že tahle rada se uplatní i v ostatních žánrech. Foto © Simon Ellingworth.

Jeden z tipů pro zlepšení vašich fotografií z ulic zní: probuďte zvědavost a nechte některé otázky bez odpovědi. Myslím, že tahle rada se uplatní i v ostatních žánrech. Foto © Simon Ellingworth.