171. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme užitečně rady z žánru krajinářské fotografie, poutavé stylizované fotografie vytvořené na zamrzlém jezeře Bajkal, svatebního fotografa, který fotil motokros, inspirativní černobílé multiexpozice pohrávající si s městskou architekturou a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nigel Danson radí, jak na kompozici v krajinářské fotografii

Po čase se zase do hlavních tipů v mém výběru prosadil článek (a video) s číslovkou v názvu – 7. snadných tipů pro lepší kompozici. Takový nadpis sice obvykle znamená, že v článku najdete výběr stokrát zopakovaných faktů a někdy i klišé (tím spíše, pokud je v názvu ještě slovo „kreativní“), ale rady od Nigela Dansona nicméně podle mého názoru patří k těm, které stojí za to shlédnout a uplatnit v praxi. Jsou neotřelé, opravdu se v praxi snadno uplatňují (pokud na ně samozřejmě budete při focení myslet) a doprovázejí je návodné ukázky, které dobře ukazují, co se Nigel snaží vysvětlit.


Kristina Makeeva – Imagination Unbound

Projekt SmugMug Films se dlouhodobě věnuje představování zajímavých tvůrců a tentokrát si vybral ruskou fotografku Kristinu Makeevu a její projekt stylizovaných portrétů v kouzelné krajině jezera Bajkal. Pokud čtete Lepší fotky už dlouho, mohlo by se vám zdát, že máte malé déjà vu – ano, tatáž fotografka zde už jednou byla, ovšem zatímco tehdy fotila hlavně samotné jezero a krajinu v jeho okolí, tentokrát jde dál a zamrzlý Bajkal tvoří hlavně kouzelnou kulisu pro její imaginaci a inscenované fotografie.


Když svatební fotograf fotí motokros

Po čase zase zabrousíme do žánru sportovní fotografie, ovšem v trochu netradičním, leč inspirativním pojetí – to je ostatně nakonec jedním z cílů Lepších fotek. Jason Vinson je svatebním fotografem na plný úvazek, ale pro jednou se vydal fotit motokros a výsledkem je spousta méně tradičních fotografií. Ačkoliv se Jason tomuto sportu kdysi věnoval, po fotografické stránce jej zanedbával, a když se k němu konečně dostal, rozhodl se sepsat své zkušenosti. Čtení je to poučné z mnoha různých důvodů. Za mě osobně je zajímavé, že se řada znalostí dá přenášet mezi žánry, ale také to, že vůbec není na škodu občas opustit to, co fotíme běžně, a zkusit si něco docela jiného.


Multiexpozice Franka Machalowského

Německý fotograf Frank Machalowski se zaměřuje černobílou filmovou fotografii, přičemž hojně experimentuje s různými kreativním postupy, jako jsou dvojexpozice a multiexpozice. Do dnešního vydání jsem jej vybral díky sérii multiexpo, v níž si s pomocí mnohonásobných expozic pohrává převážně s městskou architekturou, ale čím déle se probírám Frankovým portfoliem, tím více mám potřebu vám jej doporučit k prohlédnutí celé. Najdete zde spoustu překvapivých a inspirativních fotografií.

Krátce

Trocha humoru nezaškodí aneb životní cyklus profesionálního fotografa – mnoho z vyznačených bodů na křivce grafu důvěrně znám :) ・ Gavin Hoey demonstruje rozdíly mezi studiovým a systémovým bleskem při focení v exteriéru – trochu sice vynechává situaci se silnějším slunečním svitem, který systémový blesk pravděpodobně nedokáže přebít, ale přesto je to užitečné video pro začínající fotografy, kteří váhají, jaká přenosná záblesková světla zvolit. (video) ・ Pokud sledujete na YouTube seriál Laws of Light Jaye P. Morgana, nevynechejte další díl, který se po řadě technických cvičení věnuje nyní tomu, jak nasvítit skutečné produkty ・ Blíží se vánoce, tak se vám může pro příbuzné a kamarády hodit seznam dárků, které fotografové nechtějí dostat – klidně bych jej mohl podepsat :) ・ Krátká video od COOPH jsou obvykle napěchovaná inspirativními tipy, a ani to nejnovější o focení jídla není výjimkou – věnuje se tomu, jak s jedním jídlem dosáhnout mnoha různých vzhledů. ・ A mé předsevzetí věnovat se méně fotografickým soutěžím opět bere za své, protože jsem narazil na další zajímavou – Environmental Photographer of the Year se věnuje fotografiím s ekologickou tematikou. ・ Detailní návod, jak při makrofotografii využít kapky vody jako lupy zobrazující vybraný objekt