148. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme paraván coby rekvizitu pro studiové focení, magazín pro příznivce černobílého minimalismu, dlouhé expozice ve street fotografii, výsledky soutěže National Geographic Travel Photographer of the Year a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Paraván coby rekvizita pro studiové focení (video)

Michael Zelbel z Good Light! magazínu si připravil další tip ze své praxe. V krátkém videu představuje svou oblíbenou rekvizitu pro fotografování portrétu a aktu, kterou je paraván. Jeho využití je podobné jako u klasických panelů V-Flats, ovšem vhodně zvolený paraván (zvaný někdy též shōji podle japonských „papírových“ dveří a oken) přináší do snímku nový prvek v podobě linií a tvarů. K prvnímu videu, které se věnuje základním tipům, přibylo později druhé, které přidává další doplňky a radí s pózováním. V čerstvé třetí části pak ještě vylepšuje využití paravánu o možnost využít jej společně s plastovými deskami pro simulaci nekončeného pozadí. Jelikož se Michael věnuje hodně aktu, video obsahuje i částečnou nahotu a jeho shlédnutí na YouTube je proto omezeno věkem, takže vyžaduje přihlášení.


Magazín pro příznivce černobílého minimalismu

Pokud patříte k příznivcům černobílé fotografie, minimalistického stylu a ideální obojího najednou, rozhodně doporučuji vaší pozornosti B&W Minimalism Magazine. Jedná se o povedený internetový i tištěný časopis, který se zaměřuje na zajímavé autory vyznávající ve své tvorbě právě tuto kombinaci, a musím říct, že se je na co dívat. Protože právě teď má webová podoba magazínu technické obtíže s SSL certifikátem a je možné, že vás na ni váš prohlížeč nepustí, dokud nebude chyba opravena, odkazuji jeho instagramový účet, který rovněž stojí za sledování. V popisu profilu najdete i odkaz na web.


Dlouhé expozice ve street fotografii

Chilský Fotograf Eduardo Asenjo Matus experimentuje ve street fotografii s ND filtry a dlouhými expozicemi a musím říct, že výsledky jsou velmi sympatické a přinášejí zase trochu jiný úhel pohledu v tomto velmi oblíbeném a rozšířeném žánru. Eduardo jistě není prvním autorem, který podobné techniky využívá, ale jeho fotografie podle mého názoru stojí za shlédnutí – a třeba i napodobení.


National Geographic Travel Photographer of the Year 2018

Fotografická soutěž National Geographic Travel Photographer of the Year je tradičně zdrojem množství inspirativních fotografií. Stejně jako v předchozích letech, i v letošním ročníku se soutěžilo ve třech kategoriích: příroda, města a lidé. Na některých serverech jsem zaznamenal debaty o tom, jestli soutěž opravdu naplňuje své jméno a vítězné fotografie lze považovat za cestovatelské, ale osobně si myslím, že jde spíš o téma natolik široké, že se do něj vejde téměř cokoliv. Jelikož se mi dneska shodou okolností sešly články s ilustrativními fotografiemi v černobílém provedení, dovolím si neporušit tuto jednotu a jako ukázkovou jsem vybral rovněž černobílý snímek z kategorie města.

Krátce

Rychlý úvod do focení snímků spojujících pohled nad i pod hladinu vody najednou ・ Šikovný trik, jak přidat do fotografie odlesky či záři – může se hodit například v produktové fotografii (video) ・ Ve většině tutoriálů pro focení portrétu uvidíte „ideální“ modely a modelky, ale v reálném světě je třeba profesionálně zvládnout focení každého klienta. Proto se hodí třeba i rady pro focení silnějších dam od Irene Rudnyk (video) ・ Seriál Laws of Light pokračuje částí o tříbodovém svícení (video) ・ Co se stane, když otočíte v objektivu jeden element – výsledek je zajímavý. Z mého pohledu asi nic víc, ale za zmínku jako kuriozita to stojí… ・ Když fotíte krajinu dlouhým časem kvůli rozmazání pohybu, zkuste si vždy pořídit i jeden snímek s krátkou expozicí – může se vám hodit pro korekci rozmazání tam, kde pohyb není žádoucí (video) ・ Myslíte, že velké retuše přišly až s digitální fotografií? Pak se určitě mrkněte na článek o práci sovětských retušérů Stalinovy éry ・ Zajímavý pohled do zákulisí focení komerční zakázky pro výrobce kosmetiky Lancôme ・ Několik praktických rad k focení koncertů od ambasadora značky Leica Michaela Agela (video)