141. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme kompletní interiéry tvořené v ulicích, působivé fotografie měst od fotografky, která pro své záměry staví vlastní fotoaparáty i objektivy, portréty mizejících kmenů, velmi neobvyklý projekt zachycující těžké podmínky bezdomovců v zimě a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Z kapacitních důvodů bude newsletter Lepší fotky v následujících měsících vycházet jednou za dva týdny. Důvodem je jednak to, že po třech letech psaní je pro mě o něco těžší nacházet nová neotřelá témata, ale především pak fakt, že den má stále jen 24 hodin a já tak svůj čas musím rozvažovat mezi všechny osobní i pracovní projekty. Věřím, že Lepším fotkám i tak zachováte přízeň :)

Články a zajímavosti

Justin Bettman tvoří své scény v ulicích

Fotograf Justin Bettman začal se svým projektem #SetInTheStreet poměrně prozaicky – neměl peníze na to, aby si pronajal studio, ve kterém by mohl tvořit své kompletně aranžované interiérové scény, a tak je začal dělat (zpočátku partyzánsky bez povolení, dnes už naopak i na objednávku) v ulicích měst. Interiér v exteriéru zní nepochybně jako protimluv, ale Justin skutečně staví stěny, dováží nábytek a doplňky a angažuje modely, kteří hrají lidi bydlící v těchto falešných bytech. Vytvořená scéna nezřídka zůstává nějakou dobu na místě a Justin pobízí lidi, aby ji využili a publikovali své snímky s hashtagem #SetInTheStreet. Drobnou zajímavostí je, že jedna ze scén vznikla také v Praze.

Jedna ze scén projektu #SetInTheStreet. Pro mě osobně je zajímavé, jak Justin Bettman (©) původně využíval i okolní prostředí, což je případ i této modře obložené zdi.

Jedna ze scén projektu #SetInTheStreet. Pro mě osobně je zajímavé, jak Justin Bettman (©) původně využíval i okolní prostředí, což je případ i této modře obložené zdi.


Susan Burnstine – Absence of Being

I druhým dnešním příspěvkem je osobní projekt, který pracuje s motivem města – ale to tentokrát hraje hlavní roli a navíc naprosto jinak. Susaniny fotografie – nejen ty z projektu Absence of Being – jsou záměrně technicky nedokonalé, zato ovšem snové a s úžasnou atmosférou. Oné cílené nedokonalosti nedosahuje autorka v postprodukci – naopak se ve snaze získat kýžený výsledek přímo z fotoaparátu vydala netradiční cestou stavby vlastních přístrojů, k nimž si dokonce vyrábí i vlastní objektivy. Vypozoroval jsem, že v podobných případech bývá často cesta důležitější než cíl, ale Susan podle mého názoru vytváří i skvělé výtvarné fotografie a na jejich výstavu bych moc rád zašel. Za shlédnutí stojí i další autorčiny projekty.

River North, 4:58PM (© Susan Burnstine)

River North, 4:58PM (© Susan Burnstine)


Adam Kozioł – fotograf mizejících kmenů

Mladý polský fotograf Adam Kozioł portrétuje příslušníky kmenů a národů, které pod tlakem moderní civilizace zvolna (a někdy spíš docela rychle) mizejí nebo ztrácejí svou identitu, zvyky a kulturu. Od roku 2013, kdy s tímto projektem začal, dokumentoval 18 kmenů z Asie a Afriky. Ve svých fotografiích se zaměřuje zejména na zachycení specifických znaků – ať už přirozených či umělých, jako je malování ornamentů, tetování, piercing či zjizvování. Jedná se o projekt zajímavý svým námětem, za kterým ovšem rozhodně nezaostává ani provedení. Pokud by vás toto téma zajímalo více, mohu doporučit také fotografie Jimmyho Nelsona a nebo z českých luhů a hájů Vaška Šilhy.

Muž z kmene Konjak (© Adam Kozioł)

Muž z kmene Konjak (© Adam Kozioł)


Fotografie bezdomovců zachycené termokamerou

Počty bezdomovců stoupají a v podmínkách našeho teplotního pásma je pro ně bezpochyby nejtěžším obdobím zima, která je ohrožuje v některých případech i na životě. Právě tento problém se rozhodl zdokumentovat fotograf Grey Hutton – a zvolil k tomu netradiční metodu. Namísto obvyklého (a nutno říct, že často okoukaného) pojetí podtrhl právě problém přežívání v zimních měsících využitím termokamery. Výsledkem jsou působivé snímky, které dle mého názoru výrazně lépe vystihují zvolené téma a přitom navzdory neobvyklé metodě nerezignují na fotografickou zajímavost.

Ukázka z projektu Traces of warmth (© Grey Hutton)

Ukázka z projektu Traces of warmth (© Grey Hutton)

Krátce

Videoseriál Laws of Light pokračuje částí o usměrnění světla pomocí klapek ・ Noční můra všech pořadatelů fotografických soutěží – vítězný snímek z Wildlife Photographer of the Year byl diskvalikován, protože se experti shodli, že šlo o vycpané a nikoliv živé zvíře ・ Mobilní aplikace umožňuje fotit virtuální modely v reálném prostředí ・ První digitální velkoformátový fotoaparát 8×10 palců. Cena? Lidová – 106 000 dolarů ・ Malování světlem při focení automobilových interiérů – předváděnou techniku jde nepochybně využít i v jiných situacích (video) ・ Výsledky fotografické soutěže World Press Photo 2018 ・ Jak vytvořit staré poškrábané okno ve studiu – a když už jsme u toho, špatný není ani autorův návod, jak nafotit ve studiu portrét za oknem v deštivém dni nebo zimní portrét s vločkami sněhu (videa) ・ Devět kompozičních tipů pro krajináře ・ Fotograf Mandy Barker se rozhodl upozornit na problém zamoření oceánů plasty, když fotí (a digitální komponuje) sestavy z odpadků nalezených v mořích

Penalta – Evropa (© Mandy Barker). 633 kusů plastového odpadu z moře, konkrétně fotbalových míčů a jejich částí ze 104 pláží 23 evropských zemí a ostrovů, sesbíraných 62 dobrovolníky během během pouhých 4 měsíců.

Penalta – Evropa (© Mandy Barker). 633 kusů plastového odpadu z moře, konkrétně fotbalových míčů a jejich částí ze 104 pláží 23 evropských zemí a ostrovů, sesbíraných 62 dobrovolníky během během pouhých 4 měsíců.

 

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.