134. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme netradiční makrofotografie housenek, osmihodinový návod na focení piva(!), výsledky soutěže fotografií pořízených pomocí dronů, pohled na práci wildlife fotografa Davida Yarrowa a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Ještě týden máte možnost přihlásit své fotografie do soutěže Czech Nature Photo, na jejímž zrodu jsem se podílel a kde zasednu, stejně jako vloni, v porotě. Soutěž se zaměřuje hlavně na wildlife, ale máme i kategorii pro zvířata v lidské péči, krásy českého lesa a další. Pokud fotíte přírodu, budeme rádi, když se soutěže zúčastníte :) Uzávěrka je v neděli 18. 2. o půlnoci.

Články a zajímavosti

Makrofotografie housenek Igora Siwanowicze

Pokud si housenky představujete jen jako relativně nudné „válce“ ohlodávající listí, které začnou být zajímavé teprve až po své proměně v pestré motýly, doporučuji shlédnout makrofotografie Igora Siwanowicze, které vás z tohoto omylu vyvedou. Ukáže vám housenky chlupaté, trnité, hvězdicovité, s „tykadly“ nebo výčnělky, a to vše v nejrůznějších barevných kombinacích. V jeho profilu na serveru Photo.net najdete také řadu dalších makrotofografií hmyzu (mě zaujaly zejména kudlanky a pakobylky), ale třeba také snímky neviditelného světa pořízené prostřednictvím laserového mikroskopu – Igor Siwanowicz má mimo jiné na kontě několik úspěchů v soutěží Nikon Small World.


Kompletní návod na fotografování piva (video)

Když jsem narazil na tento kurz fotografování piva, nemohl jsem jinak, než jej v zemi, kde se ročně zkonzumuje nejvíce zlatavého moku na hlavu, zveřejnit :) Fotograf Rob Grimm se věnuje produktové fotografii déle než dvě desetiletí a snad i díky své vášni pro dobré jídlo i pití se stal odborníkem právě na fotografování nápojů. Celý kurz je momentálně k dispozici zdarma a obsahuje více než 8 hodin videí včetně 4 kompletních focení a řadu dalších doprovodných materiálů. Pokud by se časem kurz stal opět placeným, na YouTube se nachází některé jeho části k volnému shlédnutí, z nichž je zřejmé, že Rob zná za ty roky opravdu spoustu triků – třeba jak snadno odříznout dno láhve pro kontinuální nalévání pomocí provázku a ohně.


Výsledky soutěže SkyPixel 2017 Photo Contest

Rok se s rokem sešel a opět jsou tu výsledky fotografické soutěže SkyPixel Photo Contest, která se zaměřuje výhradně na fotografie pořízené drony. Stejně jako loni se je na co dívat, i když osobně mám pocit, že fascinace ze samotné ptačí perspektivy se začíná díky rozšířenosti dronů zvolna vytrácet a je pomalu na čase hledat nový obsah, úhly pohledů a způsoby, jak drony při fotografování využívat.


Co se můžeme naučit z fotografií Davida Yarrowa (video)

Toma Bonciu si vybral dalšího mistra fotografie, aby na jeho práci demonstroval přístupy, které mohou obohatit i vaší fotografii. K mé radosti tentokrát padla volba na wildlife fotografa Davida Yarrowa, jehož práci velmi obdivuji. Toma se opět jako v předchozích případech zaměřuje na několik vybraných fotografií, které demonstrují postupy a techniky, pomocí nichž autor vypráví své působivé příběhy (převážně) o africké divočině, a současně se věnuje tomu, co si z těchto snímků můžete odnést pro vaší vlastní práci, i když třeba nefotíte přímo wildlife (ostatně, sám Toma fotí krajinu). Pokud vás David Yarrow zaujal, určitě shlédněte i další video, v němž svou práci představuje osobně.

Krátce

Chcete se zlepšit ve svém fotografování? Jděte blíž, jděte blíž, jděte blíž radí Mark Wallace – a něco na tom rozhodně je (video) ・ Několik článků a videí, které se věnují základním charakteristikám světla, tu už bylo, ale úvod do filmového svícení Parkera Walbecka se mi jeví tak zajímavým pro filmaře i fotografy, že stojí za odkaz (video) ・ Černobyl v infračervené ・ Tipnete si, kolik megapixelů potřebujete na tisk billboardu? Možná budete překvapeni. ・ Rady pro focení krajiny širokoúhlým objektivem ・ Výborné vysvětlení funkce Blend If ve Photoshopu (video) ・ Díky Kevinu Mullinsovi jsem objevil kouzlo reportážní svatební fotografie a soustavně sleduji jeho práci, na které mimo jiné obdivuji způsob, jakým své černobílé snímky upravuje. Nyní už o jeho metodách nemusíme spekulovat, protože Kevin svou postprodukci podrobně rozebírá v novém videu ・ Marcel Christ tvoří abstraktní kompozice z vody, oleje a barev ・ Poznáte na studiovém portrétu rozdíl mezi profesionálními světly a levnými systémovými blesky? Spoiler: v určitých situacích nepoznáte (i přesto ale samozřejmě mají dražší světla své podstatné výhody) ・ Zajímavý YouTube kanál Moea Zainala pro zájemce o fotografování aut