134. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme netradiční makrofotografie housenek, osmihodinový návod na focení piva(!), výsledky soutěže fotografií pořízených pomocí dronů, pohled na práci wildlife fotografa Davida Yarrowa a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Ještě týden máte možnost přihlásit své fotografie do soutěže Czech Nature Photo, na jejímž zrodu jsem se podílel a kde zasednu, stejně jako vloni, v porotě. Soutěž se zaměřuje hlavně na wildlife, ale máme i kategorii pro zvířata v lidské péči, krásy českého lesa a další. Pokud fotíte přírodu, budeme rádi, když se soutěže zúčastníte :) Uzávěrka je v neděli 18. 2. o půlnoci.

Články a zajímavosti

Makrofotografie housenek Igora Siwanowicze

Pokud si housenky představujete jen jako relativně nudné „válce“ ohlodávající listí, které začnou být zajímavé teprve až po své proměně v pestré motýly, doporučuji shlédnout makrofotografie Igora Siwanowicze, které vás z tohoto omylu vyvedou. Ukáže vám housenky chlupaté, trnité, hvězdicovité, s „tykadly“ nebo výčnělky, a to vše v nejrůznějších barevných kombinacích. V jeho profilu na serveru Photo.net najdete také řadu dalších makrotofografií hmyzu (mě zaujaly zejména kudlanky a pakobylky), ale třeba také snímky neviditelného světa pořízené prostřednictvím laserového mikroskopu – Igor Siwanowicz má mimo jiné na kontě několik úspěchů v soutěží Nikon Small World.

I tohle je housenka, konkrétně můry Isochaetes beutenmuelleri (© Igor Siwanowicz)

I tohle je housenka, konkrétně můry Isochaetes beutenmuelleri (© Igor Siwanowicz)


Kompletní návod na fotografování piva (video)

Když jsem narazil na tento kurz fotografování piva, nemohl jsem jinak, než jej v zemi, kde se ročně zkonzumuje nejvíce zlatavého moku na hlavu, zveřejnit :) Fotograf Rob Grimm se věnuje produktové fotografii déle než dvě desetiletí a snad i díky své vášni pro dobré jídlo i pití se stal odborníkem právě na fotografování nápojů. Celý kurz je momentálně k dispozici zdarma a obsahuje více než 8 hodin videí včetně 4 kompletních focení a řadu dalších doprovodných materiálů. Pokud by se časem kurz stal opět placeným, na YouTube se nachází některé jeho části k volnému shlédnutí, z nichž je zřejmé, že Rob zná za ty roky opravdu spoustu triků – třeba jak snadno odříznout dno láhve pro kontinuální nalévání pomocí provázku a ohně.

Ukázka práce Roba Grimma (©)

Ukázka práce Roba Grimma (©)


Výsledky soutěže SkyPixel 2017 Photo Contest

Rok se s rokem sešel a opět jsou tu výsledky fotografické soutěže SkyPixel Photo Contest, která se zaměřuje výhradně na fotografie pořízené drony. Stejně jako loni se je na co dívat, i když osobně mám pocit, že fascinace ze samotné ptačí perspektivy se začíná díky rozšířenosti dronů zvolna vytrácet a je pomalu na čase hledat nový obsah, úhly pohledů a způsoby, jak drony při fotografování využívat.

Vítězná fotografie v kategorii Krajina – profesionálové: Sun's up, Nets Out (© Zay Yar Lin)

Vítězná fotografie v kategorii Krajina – profesionálové: Sun’s up, Nets Out (© Zay Yar Lin)


Co se můžeme naučit z fotografií Davida Yarrowa (video)

Toma Bonciu si vybral dalšího mistra fotografie, aby na jeho práci demonstroval přístupy, které mohou obohatit i vaší fotografii. K mé radosti tentokrát padla volba na wildlife fotografa Davida Yarrowa, jehož práci velmi obdivuji. Toma se opět jako v předchozích případech zaměřuje na několik vybraných fotografií, které demonstrují postupy a techniky, pomocí nichž autor vypráví své působivé příběhy (převážně) o africké divočině, a současně se věnuje tomu, co si z těchto snímků můžete odnést pro vaší vlastní práci, i když třeba nefotíte přímo wildlife (ostatně, sám Toma fotí krajinu). Pokud vás David Yarrow zaujal, určitě shlédněte i další video, v němž svou práci představuje osobně.

The Circle of Life (© David Yarrow)

The Circle of Life (© David Yarrow)

Krátce

Chcete se zlepšit ve svém fotografování? Jděte blíž, jděte blíž, jděte blíž radí Mark Wallace – a něco na tom rozhodně je (video) ・ Několik článků a videí, které se věnují základním charakteristikám světla, tu už bylo, ale úvod do filmového svícení Parkera Walbecka se mi jeví tak zajímavým pro filmaře i fotografy, že stojí za odkaz (video) ・ Černobyl v infračervené ・ Tipnete si, kolik megapixelů potřebujete na tisk billboardu? Možná budete překvapeni. ・ Rady pro focení krajiny širokoúhlým objektivem ・ Výborné vysvětlení funkce Blend If ve Photoshopu (video) ・ Díky Kevinu Mullinsovi jsem objevil kouzlo reportážní svatební fotografie a soustavně sleduji jeho práci, na které mimo jiné obdivuji způsob, jakým své černobílé snímky upravuje. Nyní už o jeho metodách nemusíme spekulovat, protože Kevin svou postprodukci podrobně rozebírá v novém videu ・ Marcel Christ tvoří abstraktní kompozice z vody, oleje a barev ・ Poznáte na studiovém portrétu rozdíl mezi profesionálními světly a levnými systémovými blesky? Spoiler: v určitých situacích nepoznáte (i přesto ale samozřejmě mají dražší světla své podstatné výhody) ・ Zajímavý YouTube kanál Moea Zainala pro zájemce o fotografování aut

Například takto fotí auta Moe Zainal (©) a podrobnosti předvádí prostřednictvím videí na svém YouTube kanálu

Například takto fotí auta Moe Zainal (©) a podrobnosti předvádí prostřednictvím videí na svém YouTube kanálu

 

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.