115. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme duhové malování světlem, výsledky soutěže fotografií pořízených pomocí dronů, nápadité svícení boudoir fotografie, výlet mezi stíny barcelonských ulic a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Duhové malování světlem

Malování světelnými trubicemi jsme tu už několikrát měli, převážně v pracích Erica Parého. Jeho přítel Zach Smidt tuto techniku inovoval o chytrý nápad: čirou trubici vyplnil metalickou textilií Spandex a výsledek je velmi zajímavý – světlo emitované trubicí obsahuje celé spektrum duhy. Společně s pohybem trubice během delší expozice tak vzniká velmi působivý efekt, který skýtá zajímavé možnosti. Chytrý nápad – a pro takové já mám slabost :)


Výsledky soutěže International Drone Photography Contest 2017

Sociální síť Dronstagram se specializuje (jak už název napovídá) na letecké snímky s využitím dronů. Již čtvrtým rokem pořádá také soutěž o nejlepší fotografie roku a opět je na co se dívat, byť u některých ocenění přeci trošku jen váhám, jestli přinášejí něco jiného než „pouze“ netradiční perspektivu. Stejně, jako v jiných žánrech a subžánrech ale nepochybně postupně dojde k určitému vystřízlivění a následnému hledání nových a nápaditých cest k tvůrčímu vyjádření. Jako příslib těchto budoucích časů jsem na ukázku vybral fotografii, která sice obdržela „až“ druhou cenu, ale zato se od většiny ostatních liší přinejmenším tím, že objektiv fotoaparátu nemířil kolmo k zemi.


Nápadité způsoby svícení boudoir fotografie

Boudoir fotografka Jeniffer Tallerico nás nejen často nechává nahlédnout do své fotografické kuchyně, ale také objevuje jiné zajímavé fotografy v tomto žánru a představuje jejich práci či unikátní postupy. V zatím posledním článku představuje Alexe Charilaou, jehož fotografie jsou rozhodně odlišné od řekněme středního boudoir proudu. Text se hodně věnuje svícení, ale poodhaluje i jiné tipy, jako například používání tilt/shift objektivu nebo skleněného hranolu, kterému sice jinak moc nefandím, ale tady to opravdu docela funguje. Zaujalo mě také, že prostory pro focení hledá přes Airbnb nebo v hotelích (pozor ale na zajištění smlouvy „property release“).


Mezi stíny – street fotografie Sergia Garcii Gavaldy

Světlo nemůže existovat bez temnoty – tak uvádí tento článek stínové fotografie z ulic Barcelony fotografa Sergia Garcii Gavaldy. Světlo a stín mu dovolují tvořit velmi abstraktní snímky, ve kterých ale nikdy chybí lidský nebo alespoň zvířecí prvek, který výrazné, někdy až technické kompozice polidšťuje. Sergio si tento přístup vybral proto, že obvyklé pohledy na dění v ulicích jsou dnes podle něj často tak zahlcené různými sděleními, že odvádějí pozornost od hlavní myšlenky, s níž stiskl spoušť. Jistě není první, kdo se zaměřuje na podobné pojetí uliční fotografie, ale rozhodně patří k těm, jehož fotografie stojí za vidění.

Krátce

Nové miniatury Felixe Hernandeze ・ Opravdu povedené a přitom jednoduché a levné svícení v produktové fotografii nebo filmování (video) – a od stejného autora přidám i druhé video o LED žárovkách, které používá v tom prvním ・ Několik užitečných tipů k pózování dvojic se hodí svatebním i portrétním fotografům (článek + video) ・ Nervy drásající test závěrky Canonu 7D Mark II až k její konečné smrti – 5 hodin sériového snímání na plnou rychlost není typický způsob užívání fotoaparátu, ale solidně prověří její životnost v nejhorším možném scénáři. Odkazovaný článek prozrazuje detaily, pokud se vám nebude chtít shlédnout celé 23minutové video. ・ Když už jsme tu dnes měli soutěž fotografií z dronu, hodí se také článek o tom, jak nejlépe fotoaparát na dronu nastavitSvatební fotografie koncem 19. století vypadaly trochu jinak, než ty dnešní ・ Pár rad pro akční fotografie psů ・ Že byste měli fotit krajiny proti slunci se vás pokusí v krátkém videu přesvědčit Jimmy McIntyre a přidá i několik rad, jak na to ・ Inspirativní video Simona Baxtera o jednom focení vodopádů a mlhy v Severním Yorkshiru ・ Úžasná fotka spících vorvaňů